elektryk, SEP
Przemysł Technologia

Czym są uprawnienia SEP?

Uprawnienia SEP są pożądane przez coraz większą liczbę pracodawców, nic więc dziwnego w tym, że coraz więcej osób decyduje się na ich zdobycie. Czym są sepowskie uprawnienia i jak można je zdobyć?

SEP uprawnienia – czym są?

Uprawnienia SEP to termin znajomy przede wszystkim dla osób, które na co dzień pracują bądź chcą podjąć zatrudnienie w branży elektrycznej. Dziś zdecydowana większość pracodawców zatrudniających pracowników w sektorze elektrycznym wymaga ich posiadania, które musi być odpowiednio wiarygodnie udokumentowane. Co ważne, sepowskie uprawnienia będą niezwykle przydatne nie tylko w pracy zawodowej, ale często także w prywatnym życiu, pozwalając na szybkie usunięcie nawet dość skomplikowanych domowych usterek elektrycznych. Rynek pracy dla elektryków jest obecnie naprawdę bardzo duży i daje szerokie możliwości zatrudnienia w bardzo różnych branżach, dlatego też warto na poważnie zastanowić się nad zasadnością pozyskania tego rodzaju uprawnień. Uprawnienia SEP dostępne są w trzech kategoriach:

  • G1,
  • G2,
  • G3.
    Warto zdawać sobie sprawę z tego, że poszczególne szkolenia nieco się od siebie różnią pod względem opracowywanej tematyki, dlatego też przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zapoznać się ze wszystkim co dotyczy poszczególnych szkoleń aby wybrać to, które w danym przypadku okaże się być najbardziej pomocne.

SEP uprawnienia – jak je pozyskać?

Warunkiem zdobycia SEP uprawnienia jest ukończenie specjalnego kursu i uzyskanie pozytywnego wyniku z egzaminu końcowego. Program tego typu szkoleń jest na bieżąco aktualizowany, aby omawiane w czasie ich trwania zagadnienia były jak najbardziej aktualne i dopasowane do wymagań w danym okresie. Dzięki temu, że kursy SEP są cyklicznie organizowane w większości polskich miast są łatwo dostępne – nie ma konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z koniecznością dojazdu do miejsca szkoleniowego. Najprostszym sposobem na znalezienie odpowiedniego kursu jest skorzystanie z informacji zawartych na oficjalnej stronie internetowej Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Certyfikat, który zostaje wydany po ukończeniu szkolenia i zdaniu egzaminu końcowego, będzie stanowił upoważnienie do wykonywania określonych czynności z dziedziny elektryki, które mogą stanowić przepustkę do lepszego stanowiska, a tym znanym znacznie bardziej satysfakcjonujących zarobków.