dentysta, dbanie o zęby
Zdrowie i uroda

Leczenie kanałowe, czyli endodoncja. Czy jest się czego bać?

Gdyby nie leczenie endodontyczne, ząb zwykle trzeba by usunąć. Dzisiaj ta procedura jest powszechnie dostępna w wielu gabinetach stomatologicznych – także na NFZ. Czy trzeba obawiać się leczenia kanałowego?

Pacjentom chcącym wykonać leczenie endodontyczne u dentysty czy dentystki Olsztyn także oferuje taką usługę stomatologiczną.

Kiedy konieczne jest leczenie endodontyczne?

Endodoncja to dział stomatologii zajmujący się leczeniem miazgi zębowej. Podczas leczenia endodontycznego, czyli kanałowego usuwa się miazgę zębową, oczyszcza i wypełnia kanały zęba, a potem odbudowuje koronę zębową.

Główne wskazania do leczenia kanałowego:

 • duże ubytki próchnicze
 • martwica miazgi zębowej
 • zgorzel zęba
 • złamanie zęba
 • zwichnięcie zęba
 • wykonanie mostu, korony

W takich przypadkach konieczny jest dobry dentysta. Olsztyn także posiada placówki, gdzie można otrzymać pełną pomoc. Najlepiej udać się wtedy do prywatnego dentysty w Olsztynie, ponieważ w prywatnych gabinetach można skorzystać z najszerszej gamy usług endodontycznych.

Jak przebiega leczenie kanałowe zęba?

 1. Wykonanie zdjęcia RTG.
 2. Podanie znieczulenia.
 3. Otwarcie zęba.
 4. Usunięcie z zęba chorobowo zmienionej miazgi.
 5. Opracowanie kanałów korzeniowych.
 6. Zdezynfekowanie kanałów korzeniowych.
 7. Wypełnienie wnętrza zęba gutaperką.
 8. Odbudowa korony.

Dla uzyskania jeszcze lepszych efektów, dentyści i dentystki w Olsztynie stosują specjalistyczny sprzęt – endometry do pomiaru długości kanałów, mikroskopy endodontyczne dla precyzyjnego leczenia.

Najczęściej pacjent musi odwiedzić stomatologa dwa razy. W niektórych gabinetach dentysta Olsztyn może wykonać leczenie kanałowe także w ciągu jednej wizyty.

Czy leczenie kanałowe jest bolesne?

Często można spotkać się ze zdaniem, że leczenie kanałowe jest bolesne. Jednak wykonane prawidłowo wcale nie niesie ze sobą takiego ryzyka. Przed procedurą stosuje się znieczulenia, a po usunięciu z zęba nerwów nie jest on wrażliwy na ból.

W prywatnych gabinetach dentystycznych w Olsztynie można skorzystać ze znieczulenia komputerowego. Niektórzy dentyści Olsztyn nie jest tu wyjątkiem, umożliwiają także wykonanie zabiegu w znieczuleniu ogólnym, czyli w narkozie.

Gdzie najlepiej wykonać leczenie endodontyczne zęba?

Prywatni dentyści Olsztyn – to zdecydowanie najlepsza opcja. Niestety, NFZ może zaproponować leczenie kanałowe tylko zębów od „3” do „3”.

Osobom poszukującym dobrego dentysty czy dentystki Olsztyn prezentuje długą listę gabinetów. Wybierając dentystę w Olsztynie, warto zwrócić szczególną uwagę na opinie.