gabinet stomatologiczny
Zdrowie i uroda

RTG zębów – gdzie możesz je wykonać?

Zdjęcie rentgenowskie, inaczej prześwietlenie czy RTG zębów jest jedną z głównych procedur diagnostycznych używanych od lat w stomatologii. Gdzie wykonuje się zdjęcia RTG zębów? Czy są one refundowane przez NFZ? Sprawdzamy!

Kiedy robi się RTG zębów?

Diagnostyka prowadzona na bazie zdjęć RTG pozwala na skontrolowanie zębów pod kątem ich budowy oraz umożliwia obrazowanie otaczających tkanek – dziąseł, kości, stawów.

Najczęściej RTG zębów prowadzone jest wtedy, gdy stomatolog chce sprawdzić kondycję zęba, na przykład przy leczeniu kanałowym. Stosowane jest ono także w ortodoncji, protetyce oraz w implantologii stomatologicznej.

Osobom mającym wskazania do badania jak RTG zęba Śląsk daje szybki dostęp do wielu punktów, gdzie można skorzystać z tego typu diagnostyki.

Rodzaje RTG zębów

Zdjęcia RTG zębów dzieli się na różne kategorie w zależności od obszaru obrazowania. Zaliczają się do nich zdjęcia jak:

  • Zdjęcie punktowe zęba – obrazuje jeden ząb wraz z jego okolicą.
  • Zdjęcie pantomograficzne (panoramiczne) – prezentuje panoramę, czyli górny i dolny łuk zębowy.
  • Zdjęcie cefalometryczne – ukazuje profil głowy pacjenta, stosowane głównie w leczeniu ortodontycznym.
  • Tomografia zębów – badanie powalające na uzyskanie obrazu w 3D.

Gdy chodzi o RTG zębów Gliwice to jedno z miast na Śląsku, w którym można skorzystać z pełnej diagnostyki.

RTG zębów na NFZ – czy jest możliwe?

Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje zdjęcia RTG zębów, lecz tylko w wybranym zakresie. Osoba dorosła może skorzystać z 2 prześwietleń punktowych na rok. Pantomogram może być wykonany raz na 3 lata.

Aby wykonać RTG zębów na NFZ, konieczne jest uzyskanie skierowania od chirurga szczękowego albo od periodontologa.

RTG zęba Śląsk – gdzie się udać?
Gdy konieczne jest RTG zęba Śląsk jest odpowiednim obszarem gdzie można skorzystać z kompleksowej diagnostyki w tym zakresie.

Osoby, które chciałyby skorzystać z usług w ramach NFZ, muszą udać się do pracowni radiologicznej, która ma podpisaną umowę z Funduszem.

RTG zębów można także wykonać prywatnie. Aktualnie wiele gabinetów i klinik stomatologicznych dysponuje własnymi pracowniami RTG, dlatego można skorzystać z diagnostyki na miejscu. Pozwala to na szybkie uzyskanie diagnozy, na przykład w celu podjęcia decyzji o leczeniu zęba czy w trakcie kontroli postępów leczenia.

W sektorze usług jak RTG zębów Gliwice zapewniają dostęp do licznych pracowni – z ich dokładną ofertą oraz z cennikami można zapoznać się online.