elektryk SEP, kurs SEP
Przemysł Technologia

Co dają uprawnienia SEP?

O uprawnieniach SEP z pewnością słyszeli wszyscy, którzy siedzą na co dzień w branży elektrycznej. Szkolenia SEP Gdańsk trwają zaledwie jeden dzień i pozwalają zdobyć uprawnienia, które znacząco wyróżnią twoje CV na tle innych kandydatów.

Jak zdobyć uprawnienia?

Wystarczy zapisać się na szkolenie i gdy przyjdzie termin udać się do placówki. Warto też rozwinąć skrót SEP, który oznacza Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Jest to organizacja, która zajmuje się zrzeszaniem elektryków z całej Polski, którzy zajmują się nie tylko kwestiami technicznymi, ale również naukowymi. Uprawnienia SEP Gdańsk można uzyskać na jednym ze szkoleń, które odbywają się systematycznie. W branży elektrycznej jest bardzo duża konkurencja, dlatego dobrze jest poszerzać swoje horyzonty i kwalifikacje. Zdobyta wiedza z pewnością przełoży się w przyszłości na zarobki. Uprawnienia sepowskie można podzielić, na te które dotyczą dozoru (D) oraz eksploatacji (E). Po uzyskaniu uprawnień możliwe jest prowadzenie przeglądów technicznych oraz pełnej dokumentacji. Są bardzo przydatne dla osób zajmujących stanowiska kierownicze, a także dla techników. Warto zwrócić uwagę na fakt, że uprawnienia potwierdzają też wiedzę o przepisach prawnych związanych z energetyką. Dzięki temu można przypuszczać, że wiedza takiej osoby jest naprawdę gruntowna. Uprawnienia w zakresie eksploatacji są potrzebne wszystkim osobom, które zajmują się obsługą urządzeń elektroenergetycznych.

Jakie są uprawnienia?

Występują trzy rodzaje uprawnień: G1, G2 i G3. Uprawnienia G1 to elektryczne i dotyczą osób pracujących przy urządzeniach elektroenergetycznych, G2 to energetyczne i skierowane są do osób pracujących przy urządzeniach cieplnych, natomiast G3 związane są ze stanowiskami gazowymi. Szkolenia SEP Gdańsk prowadzone są przez doświadczonych wykładowców, którzy jednocześnie są praktykami, więc posiadają też praktyczną wiedzę o branży elektrycznej. Żeby zapisać się na szkolenie, trzeba mieć ukończone 18 lat i minimum podstawowe wykształcenie. Egzamin jest dosyć wymagający, dlatego warto się do niego przyłożyć, żeby mieć to już za sobą i móc pochwalić się w CV nowymi kwalifikacjami. Uprawnienia SEP Gdańsk można zdobyć na kursie, na który trzeba zapisać się indywidualnie lub w grupie. Forma egzaminu jest ustna, a jego cena wynosi 10% minimalnego wynagrodzenia. Negatywny wynik egzaminu oznacza konieczność ponownego podejścia i uiszczenia opłaty.