uprawnienia SEP, szkolenia SEP
Przemysł Technologia

Jak przebiega kurs SEP?

Uprawnienia elektroenergetyczne mogą być nam przydatne w bardzo wielu sytuacjach. Dzięki możliwości pracy jako elektryk można zarobić realne pieniądze. Jednak uprawnienia SEP będą potrzebne nie tylko do pracy w branży. Nierzadko w wielu innych zawodach również trzeba je mieć, przynajmniej w podstawowym wymiarze, pozwalającym na eksploatację i konserwację instalacji. Sprawdzamy w jaki sposób zdobyć tytułowe kwalifikacje, oraz jak przebiega kurs SEP Cena jaką przyjdzie nam zapłacić za szkolenie i egzamin również będzie przedmiotem poniższego poradnika.

Szukamy kursu

Na początku musimy zapisać się na szkolenie, które wyposaży nas w niezbędną wiedzę. Składa się ono z części teoretycznej i praktycznej, podczas których zostanie nam zademonstrowane działanie prostych obwodów elektrycznych, nauczymy się wykonywać pomiary, naprawiać usterki. Aby pracować przy zwykłych instalacjach, wystarczą uprawnienia SEP do 1kV Cena kursu wynosi około 100 złotych. W jego trakcie należy być uważnym, aby później bez kłopotów zdać egzamin. Równie istotne jest samo posiadanie wiedzy, która pozwoli nam uniknąć porażenia prądem w trakcie prac. Kursy prowadzone są przez Stowarzyszenie Elektroenergetyków Polskich (SEP) i podmioty z nim współpracujące. Ich placówki funkcjonują w każdej większej miejscowości, a coraz częściej także w małych miasteczkach.

Uprawnienia SEP – cena egzaminu

Po zakończeniu kursu musimy jeszcze przystąpić do zdania oficjalnego egzaminu. Niezależnie od tego jaką kategorię szkolenia wybraliśmy (eksploatacja, konserwacja, pomiary), zdawanie będzie nas kosztować niecałe 300 złotych. Nie jest to niska cena, jeśli więc szkolenia nie mamy opłaconego przez pracodawcę, powinniśmy bardzo dobrze się przygotować. Oprócz samej wiedzy z kursu, warto również korzystać z wiedzy ogólnodostępnej, a także materiałów które otrzymamy do samodzielnej nauki, w ramach kursu na uprawnienia SEP Cena tych materiałów zazwyczaj wliczona jest w koszt samego szkolenia, nie będziemy więc musieli dopłacać.

Międzynarodowy kurs SEP – cena tłumaczeń

Dzięki obecności w Unii Europejskiej, zdobyte w Polsce uprawnienia działają również w innych krajach. Chcąc się nimi legitymować za granicami, konieczne będzie tłumaczenie. Jeżeli ukończyliśmy standardowy kurs SEP cena takiej usługi to około 65 złotych, za przełożenie świadectwa kwalifikacji na język angielski albo niemiecki. Z takim kompletem dokumentów możemy bez kłopotów rozpoczynać pracę w międzynarodowych przedsiębiorstwach.