prąd, SEP
Przemysł Technologia

Czy warto iść na szkolenie SEP?

W ostatnich latach dużym uznaniem cieszą się kursy SEP, które organizowane są również zdalnie. Zdalna nauka to duże ułatwienie dla osób zapracowanych, które mają mało wolnego czasu.

Rodzaje kursów SEP

W takiej sytuacji nie zawsze jest czas na kurs stacjonarny, dlatego kursy online są naprawdę ciekawą alternatywą. Szkolenie SEP pozwala zwiększyć kwalifikacje oraz szanse kandydata na rynku pracy. Należy mieć na uwadze, że egzamin jest przeprowadzany w formie ustnej, dlatego ściąganie nie wchodzi w grę. Trzeba się sumiennie przygotować i nie ma niestety innego wyjścia. Szkolenia SEP są też przydatne osobom, które chcą się dowiedzieć jak poradzić sobie z drobnymi usterkami w domu. Warto dodać, że świadectwo kwalifikacyjne jest ważne jedynie przez 5 lat, a po tym czasie trzeba powtórnie podejść do kursu i zaliczyć egzamin. Przepisy prawne zmieniają się bardzo szybko, dlatego wiedza, której się uczymy obecnie może być nieaktualna już za kilka lat. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że cena egzaminu wynosi 260 złotych brutto i jest ustalona odgórnie. Konkurencja robi się coraz większa, ale rynek pracy elektryków cały czas jest ogromny. Kursy sepowskie są prowadzone pod kierownictwem SEP, czyli Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Kurs nie jest długi i trwa z reguły kilka lub kilkanaście godzin. Oczywiście jest to bardzo mało, dlatego kandydaci muszą zdobywać wiedzę również we własnym zakresie.

Zalety szkolenia SEP

Kluczowa jest nauka w domu, ponieważ bez tego ciężko będzie pozytywnie zdać egzamin. Po ukończeniu specjalistycznego kursu i zaliczeniu egzaminu kandydaci otrzymują uprawnienia sepowskie. Należy pamiętać, że zdobyte kwalifikacje są ważne na całym terytorium Unii Europejskiej, ponieważ egzamin jest państwowy. Wszyscy chcą się wyróżnić, dlatego warto podejść do kursu SEP i wzbogacić swoje CV. Stowarzyszenie Elektryków Polskich wspiera polskich fachowców i zajmuje się monitorowaniem ich pozycji na rynku pracy. Uprawnienia SEP są związane z dwoma rodzajami wykonywanych prac. Mowa tu oczywiście o dozorze oraz eksploatacji. Mówiąc eksploatacja mamy na myśli eksploatację sieci, urządzeń oraz instalacji elektroenergetycznych. Komisja przyznaje uprawnienia SEP po pozytywnym zdaniu egzaminu. Jedynym minusem jest ważność uprawnień sepowskich, ponieważ przedawniają się z upływem pięciu lat. Osoba z takimi uprawnieniami może pracować w branży elektrycznej, także na terenie innego kraju. Kursy SEP trzba odnawiać ze względu na rozwijającą się bardzo szybko technologię.