Klinika dentystyczna Kraków
Zdrowie i uroda

Jak uzupełnić braki w uzębieniu?

Utrata nawet jednego zęba pociąga za sobą poważne konsekwencje. Zęby przede wszystkim odpowiadają za prawidłowe rozdrabnianie pokarmów, ułatwia to ich prawidłowe trawienie. Brak zęba pozornie nie ma na to większego wpływu, ale w dłuższej perspektywie powoduje osłabienie pozostałych. Szybciej ściera się ich szkliwo, przekrzywiają się, są bardziej obciążone. W rezultacie utrata kolejnych jest kwestią czasu.

Klinika dentystyczna Kraków – protetyka na wysokim poziomie

Uzupełnianiem ubytków w uzębieniu zajmuje się odrębna specjalizacja stomatologii, czyli protetyka. W zależności od potrzeb pacjenta oferuje różne metody rozwiązania. najczęściej stosuje się:

• licówki,
• korony zębowe,
• mostki protetyczne,
• protezy zębowe,
• implanty.

Licówki to cienkie nakładki porcelanowe zakładane na zęby, które mają ukryć niewielkie ich defekty. Najczęściej dentysta Kraków stosuje je w celu wybielenia zębów lub ukrycia niewielkiego pęknięcia, ewentualnie ułamania zdrowego zęba.

Korony zębowe mają za zadanie poprawienie estetyki zęba w przypadku jego uszkodzenia. Najczęściej stosowana jest wtedy, gdy korzeń jest zdrowy. Najczęściej stosowane są korony porcelanowe. Stomatolog Kraków może idealnie dobrać ich kolor do koloru pozostałych zębów.

W przypadku uszkodzenia korony i korzenia dentysta Kraków zaleca wykonanie mostka protetycznego. Może on uzupełnić nawet ubytek trzech kolejnych zębów. Most protetyczny musi opierać się na sąsiadujących zębach, na które wykonuje się dodatkowe korony zabezpieczające zęby skrajne.

Protezy zębowe to dość popularny sposób na uzupełnienie dużych braków, a nawet uzębienia całej szczęki. Ich zaletą jest krótki czas wykonania oraz niska cena. Wadą natomiast ruchomość, wnikanie resztek pożywienia między protezę a podniebienie oraz konieczność zdejmowania na noc. Protezy po pewnym czasie ścierają się, dlatego co kilka lat wymagają wymiany.

Klinika dentystyczna Kraków – implanty

Do najbardziej nowoczesnych i trwałych sposobów uzupełnienia braków w uzębieniu należą implanty. Dzięki nim można uzupełniać pojedyncze braki, jak i większe ubytki.

Stomatolog Kraków zawsze zaproponuje najlepsze rozwiązanie. Zaletą implantów jest przede wszystkim ich funkcjonalność, zastępują nie tylko koronę, ale także korzeń zęba. Dzięki temu implant przejmuje wszystkie funkcje naturalnego zęba i co ważniejsze, robi to trwale.

Nowoczesne implanty wykonywane są z tytanu, materiału całkowicie bezpiecznego dla organizmu. Ich cena jest wyższa niż inne metody uzupełniania ubytków, ale jest trwała i przynosi najlepsze efekty.