panele 3d, kasetony 3d
Dom i ogród

Kasetony 3d – pomysł na nudną ścianę

Panele ścienne 3d z roku na rok są coraz bardziej popularne. Nowoczesne wykończenie ścian świetnie sprawdza się w mieszkaniach industrialnych, klasycznych czy skandynawskich. Jak wykorzystać kasetony 3d, by były prawdziwą ozdobą wnętrza?

Panele ścienne – budowa i wzory

Panele 3d to przestrzenne okładziny ścienne o bardzo zróżnicowanych wzorach. Heksagony, fale, kwadraty czy romby – rozpiętość wzorów jest bardzo szeroka, co daje bardzo wiele możliwości aranżacji ściany.

Warto pamiętać, że kasetony 3d można układać na całych ścianach lub wykorzystać tylko niewielki jej fragment. Wszystko zależy od wizji, którą ma właściciel mieszkania. Wykorzystując panele ścienne 3d w salonie można zaaranżować ścianę, która znajduje się nad sofą lub tę, na której wisi telewizor.

W przedpokoju warto wykorzystać panele ścienne, by uzyskać bardziej przestronny korytarz. Kasetony 3d pozwalają optycznie powiększyć przestrzeń. Jest to bardzo pożyteczne, gdy nasz przedpokój nie wygląda dokładnie tak, jak byśmy sobie tego życzyli.

Wykorzystując panele ścienne 3d warto również zwrócić uwagę na materiał, z którego zostały wykonane. Kasetony tapicerowane będą idealne do sypialni, gdzie wprowadzą przytulny nastrój. Panele 3d betonowe sprawdzą się w mieszkaniach industrialnych, gdzie króluje surowa forma i prosta linia. W salonie glamour nastrój podkreślą kasetony z miękkiego, aksamitnego materiału. W pokoju dziennym w stylu skandynawskim można wykorzystać kasetony 3d drewniane.

Jak zamontować panele ścienne 3d?


Panele ścienne 3d najkorzystniej ułożyć bezpośrednio na tynk. Trzeba pamiętać, że ściana musi zostać wcześniej dokładnie zagruntowana, dzięki temu zyska lepszą przyczepność.

Nie zawsze mamy możliwość położenia paneli 3d bezpośrednio na tynk. Kładąc na inną powierzchnię należy pamiętać, by ścianę odpowiednio przygotować. Bardzo ważne jest zrobienie zarysowań na ścianie, w które grunt będzie mógł dokładniej wniknąć.

Chcąc uzyskać ciekawy efekt, który mogą dać kasetony 3d trzeba zaplanować, jak ułożyć panele na ścianie. Warto wykonać próbę na podłodze, by zobaczyć w całości obraz, który będzie na ścianie. Panele, które będą na bokach ściany, trzeba odpowiednio przyciąć. Do klejenia paneli wykorzystuje się klej gipsowy lub gładź gipsową.

Spoiny między panelami można zacząć szpachlować dopiero, gdy kasetony wyschną. Zajmuje to około doby. Chcąc pomalować panele 3d należy pamiętać, by po szlifowaniu dokładnie je odkurzyć i dopiero potem przystąpić do nakładania odpowiednich kolorów.