dbanie o zęby
Zdrowie i uroda

Prześwietlenie zębów przed pierwszą wizytą u dentysty. Czy warto?

Niejedna klinika dentystyczna Zabrze, to miejsce, gdzie nowego pacjenta zaprasza się najpierw do gabinetu, w którym wykonywane są zdjęcia rentgenowskie całego uzębienia. Czy takie zdjęcia mają sens? Czy są potrzebne? W opinii wielu pacjentów nie. Uważają wręcz, że dentysta Zabrze zaborze chce po prostu dodatkowo zarobić. Nic bardziej błędnego. Prześwietlenie uzębienia ma bardzo duży sens.

Pierwsza wizyta u dentysty

Pierwsza wizyta u danego dentysty zawsze jest wizytą, w trakcie której stomatolog Zabrze dokładnie sprawdza całe uzębienie i wpisuje w kartę te zęby, które są do leczenia, określając też zakres leczenia. Tylko na podstawie oględzin stomatolog Zabrze nie jest w stanie oczywiście zauważyć wszystkiego, dlatego dodatkowe prześwietlenie jest jak najbardziej konieczne. Na zdjęciu rentgenowskim widoczne będą między innymi stany ropne wewnątrz dziąsła, kształt kanałów zębów i ich liczba, ewentualne ciała obce czy nieusunięte korzenie po wyrywaniu zęba. Zdjęcie rentgenowskie ma znaczenie. Obraz uzębienia będzie pełniejszy, dzięki czemu dentysta Zabrze będzie mógł lepiej zaplanować leczenie.

Zdjęcia rentgenowskie często są w cenie pierwszej wizyty

Profesjonalna klinika dentystyczna Zabrze, która chce leczyć pacjenta i cieszyć się dobrą opinią, nigdy nie wysyła go na zdjęcia rentgenowskie w przypadkowe miejsca. Są one wykonywane na miejscu, zgodnie z sugestiami stomatologa. Taki rentgen najczęściej jest w cenie pierwszej wizyty i nie trzeba nic za to dopłacać. Oczywiście warto pamiętać o tym, że promienie Rentgena nie są obojętne dla zdrowia, szczególnie w przypadku kobiet w ciąży, dzieci czy też osób obciążonych chorobowo. Osoba wykonująca zdjęcie rentgenowskie powinna więc zostać poinformowana o przeciwwskazaniach do wykonania zdjęcia rentgenowskiego. Należy informować o ciąży, chorobach, zażywanych lekach i wszystkim tym, co może być ważne dla lekarza radiologa, który będzie wykonywał zdjęcie rentgenowskie.

Trzeba mieć świadomość, że być może zaistnieje potrzeba ponownego wykonania zdjęć. Tak się dzieje choćby w tracie i po leczeniu kanałowym. Dzięki zdjęciom rentgenowskim, dentysta Zabrze zaborze doskonale widzi, czy przebiegło przebiegło ono prawidłowo i czy wszystkie kanały są właściwie wypełnione. Zyskuje pewność, że nie ma żadnych stanów zapalnych ani innych problemów wynikających z leczenia kanałowego.

Podsumowując

Nowoczesna diagnostyka nie jest czymś, czego należy się obawiać. Jeśli przed pierwszą wizytą na fotelu dentystycznym, lekarz stomatolog Zabrze proponuje zdjęcie rentgenowskie całego uzębienia, warto po prostu się na to zgodzić. Takie zdjęcia nie są dla pacjenta żadnym zagrożeniem dla zdrowia, lekarzowi zaś pomogą w ocenie stanu uzębienia i w późniejszym leczeniu stomatologicznym.