ładny uśmiech, dentysta
Zdrowie i uroda

Czym dokładnie zajmuje się chirurgia stomatologiczna?

Należy mieć świadomość, że zabiegi, które są przeprowadzane w ramach chirurgii stomatologicznej nie są zaliczane do najprzyjemniejszych. Omawiany dział medycyny jest zdecydowanie szerszy, niż mogłoby się wydawać. Godny uwagi jest fakt, że chirurg szczękowy Poznań wzbudza największy lęk spośród specjalistów tej dziedziny.

Czym dokładnie zajmuje się chirurgia stomatologiczna Poznań?

Chirurgia stomatologiczna w najprostszym możliwym ujęciu zajmuje się operacyjnym leczeniem jamy ustnej oraz obszarów, które są do niej przyległe. Należy do nich zaliczyć: język, żuchwę, szczękę. Warto wiedzieć, że z omawianą dziedziną stomatologii bardzo często mylona jest chirurgia szczękowa. Należy mieć świadomość, że dwa wspomniane działy medycyny nie zajmują się tym samym. Chirurgia stomatologiczna Poznań ma bowiem zdecydowanie węższy zakres. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że w bardzo dużej liczbie przypadków protetyk i chirurg szczękowy Poznań wspomagają chirurgów stomatologicznych w ich zabiegach.

Jakie zabiegi wykonuje chirurg stomatolog Poznań?

Warto wiedzieć, że chirurg stomatolog Poznań musi posiadać odpowiednie przygotowanie stomatologiczne, które będzie uzyskane na kierunku lekarsko-dentystycznym. Oczywiście osoba wykonująca omawiany zawód musi także mieć ukończoną specjalizację: chirurgia stomatologiczna. Ponadto chirurg posiada ogromną wiedzę na temat chorób szyi, jamy ustnej, tkanek miękkich twarzy czy chorób twarzoczaszki. Nie można oczywiście zapomnieć, że osoba na omawianym stanowisku zajmuje się wadą zgryzu, paradontozą czy chorobami błony śluzowej jamy ustnej.

Zakres zabiegów

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że najczęściej wykonywanym zabiegiem jest ekstrakcja ósemek, przede wszystkim tych, które zostały zatrzymane. Do pozostałych procedur należy zaliczyć: leczenie przetok i ropni, leczenie chorób ślinianek, odsłanianie zatrzymanych zębów, sterowanie regeneracją kości wyrostka zębodołowego, wstawianie wszczepów zębowych, przygotowywanie do dalszego leczenia protetycznego, nacinanie wiązadeł oraz języka w terapii logopedycznej.

Należy mieć świadomość, że diagnostyka będzie bardzo dokładnie przeprowadzana na bazie radiologii stomatologicznej, a także szczękowo-twarzowej. Trzeba wśród nich uwzględnić zdjęcia rentgenowskie zewnątrzustne, a także wewnątrzustne. Chirurg stomatolog wykonuje także takie badania uzupełniające, jak:

  • rezonans magnetyczny,
  • sialografia
  • badanie USG
  • tomografia komputerowa

Nie jest rekomendowane przy wyborze chirurga sugerowanie się tylko ceną.