okładzina ścienna, okładzina pcv
Dom i ogród

Dekoracyjne okładziny ścienne PCV. Tani i szybki sposób na metamorfozę wnętrza

Szukasz pomysłu na odmianę wnętrza bez ponoszenia wysokich kosztów i czasochłonnych prac? Sprawdź okładziny ścienne z PCV, które oferowane są w wielu dekoracyjnych wzorach do wyboru.

Okładziny ścienne PCV – co to jest?

Wykonane z polichlorku winylu okładziny ścienne PCV to nowoczesny materiał, który sprawdza się w wielu wnętrzach: łazienkach, kuchniach, salonach, na korytarzach czy w pomieszczeniach gospodarczych.

Do wykonania okładziny ściennej stosowana jest twarda folia PCV, która poddawana jest procesowi tłoczenia i docinania na wymiar. W efekcie powstaje gotowy do montażu panel o dekoracyjnej strukturze, który może imitować różne materiały jak kafelki, beton, drewno czy kamień.

Zalety okładzin ściennych z PCV

Nowoczesna okładzina ścienna PCV jest materiałem o wielu zaletach, które powodują, że jest on traktowany coraz częściej jako alternatywa dla płytek ceramicznych.

Wśród głównych zalet okładzin PCV znajdują się:

  • bardzo atrakcyjna cena
  • mnogość wzorów do wyboru
  • wytrzymałość i trwałość
  • niski ciężar własny
  • odporność na wilgoć
  • łatwe czyszczenie z użyciem detergentów
  • szybki i prosty montaż do wykonania samodzielnie

Gdzie zastosować okładziny ścienne PCV?

Z uwagi na swoje właściwości okładziny ścienne mogą być montowane w pomieszczeniach, gdzie ściany narażone są na wilgoć, czyli w łazienkach i kuchniach. Sprawdzają się przy wannie, prysznicu lub przy umywalce, a także nad blatem kuchennym. Nie należy jednak montować ich w miejscach bezpośrednio narażonych na wysokie temperatury, ponieważ mogą ulec odkształceniu.

Również okładzina ścienna sprawdzi się w innych wnętrzach, aby nadać im dekoracyjny wygląd. Panele o efektownych, trójwymiarowych wzorach mogą wyglądać świetnie na ścianie w salonie albo w sypialni.

Jak wygląda montaż paneli ściennych z PCV?

Przeprowadzenie montażu okładzin jest bardzo proste, dlatego prace można wykonać samodzielnie, co dodatkowo przekłada się na ich niskie koszty.

Aby uzyskać trwały efekt, okładzina ścienna musi być zamontowana na uprzednio oczyszczonym, odtłuszczonym podłożu. Można także umieścić ją na starszych płytkach ceramicznych.

Do przycinania okładzin stosuje się nożyki do tapet albo nożyczki. Montaż wykonuje się z użyciem specjalistycznego kleju, który można zakupić w sklepach oferujących okładziny ścienne PCV. Podczas montażu każdy panel należy dokładnie docisnąć i zabezpieczyć klejem jego krawędzie.

Zatem okładzina ścienna PCV to sprawdzony sposób, aby przeprowadzić szybką i dodatkowo tanią metamorfozę wnętrza. Wśród wielu różnych wzorów z pewnością uda się znaleźć ten idealnie pasujący do aranżacji.