uprawnienia SEP
Przemysł Technologia

Jak wygląda egzamin SEP?

Wszystkie osoby, które ukończyły 18 lat i chcą pracować na stanowisku elektryka w profesjonalnej firmie, muszą zdobyć odpowiednie uprawnienia SEP w zakresie eksploatacji i dozoru. W tym celu powinny uczestniczyć w specjalistycznych kursach organizowanych przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich, a następnie zdać egzamin SEP. W artykule wyjaśnimy, na czym on polega.

Na początek odpowiedni wniosek

Zanim jednak przejdziemy do tematu: uprawnienia SEP egzamin, najpierw opiszemy, jaką czynność należy wykonać przed udaniem się do oddziału Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Okazuje się bowiem, że pierwszym krokiem jest złożenie, dokładnie wypełnionego, dostępnego w internecie, wniosku (znajdują się w nim różne pola z danymi identyfikującymi, informacjami o wykształceniu zawodowym oraz miejsce, gdzie określa się na przykład maksymalny zakres mocy napięcia znamionowego) Należy to zrobić zgodnie z przepisami prawnymi zamieszczonymi w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z 2003 roku. Wniosek o sprawdzenie kwalifikacji dla ludzi chcących obsługiwać, remontować i kontrolować różne, specjalistyczne urządzenia, może występować w trzech wersjach (E1-D1, E2-D2, a także E3-D3). Co ważne, tego typu dokument musi zawierać zarówno samą nazwę, jak i adres jednostki organizacyjnej.

Egzamin SEP właściwy

Wiedząc już, jak wygląda pierwszy etap, pora przejść do najważniejszej części niniejszego artykułu. Mowa mianowicie o tym, jak wyglądają egzaminy SEP. Każdy, kto chce do nich przystąpić, musi także wnieść odpowiednią opłatę (jej wysokość wynosi średnio 10% minimalnego wynagrodzenia). Oczywiście egzaminy SEP mają formę ustną (indywidualna rozmowa) i odbywają się przed komisją kwalifikacyjną złożoną z co najmniej trzech osób. Nie są trudne, więc nie należy się zbytnio stresować. Wiadomość tym, jaka ogólnie tematyka będzie na nich poruszana, wnioskodawcy otrzymają wiele dni przed wyznaczonym, ustalonym dokładnie terminem (o którym także dowie się wcześniej).

Na koniec spisywany jest oczywiście protokół. Stanowi od dowód z przebiegu egzaminu. Nie brakuje w nim pozytywnego albo negatywnego wyniku; pytań, jakie zostały zadane danej osobie; a także podpisów wszystkich członków komisji kwalifikacyjnej. Są również wymienione nazwy konkretnych urządzeń elektrycznych oraz instalacji, które można obsługiwać.

Uwaga! Tak zdobyte uprawnienia SEP w postaci świadectwa (certyfikatu wydawanego w czasie dwóch tygodni po zdanym egzaminie) ważne są przez pięć lat (nie tylko w naszym kraju, ale także w innych państwach Unii Europejskiej).