dentysta, stomatolog
Zdrowie i uroda

Jakie są nietypowe dziedziny stomatologii?

Współczesna stomatologia podzielona jest na bardzo wiele specjalizacji, dlatego też tym bardziej warto dokładnie zapoznać się z nimi, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie wybrać odpowiedniego lekarza. Najpopularniejszymi specjalnościami jest zachowawcza stomatologia Warszawa Ochota, stomatologia dziecięca, ortodoncja, endodoncja, periodontologia i chirurgia stomatologiczna. Niniejszy artykuł to doskonały wybór dla tych osób, które chcą dokładnie zapoznać się z nieco mniej popularnymi dziedzinami nowoczesnej stomatologii.

Chirurgia stomatologiczna

Stomatologiczna chirurgia szczękowo-twarzowa to bez wątpienia najbardziej rozbudowany działa stomatologii, który odpowiada między innymi za ekstrakcję zniszczonych zębów, nacięcia ropni i zszywanie zębodołów, które powstają po usunięciu zębów. W ramach chirurgii stomatologicznej wchodzi również wstawianie implantów i resekcja korzeni zatrzymanych zębów. Chirurg dentysta Warszawa Ochota oferuje wiele mniej lub bardziej skomplikowanych zabiegów operacyjnych w obrębie jamy ustnej.

Ortodoncja i protetyka

Ortodonta to stomatolog Warszawa Ochota, który zajmuje się jedynie leczeniem wad zgryzu. Niestety leczenie niewłaściwego zgryzu jest bardzo czasochłonne i długotrwałe. Protetyk to z kolei lekarz do którego zgłaszają się nie tylko starsi pacjenci, ale również osoby z brakami w uzębieniu. W dużej mierze to właśnie dzięki doświadczonemu protetykowi można odzyskać naturalny wygląd uzębienia.

Epidemiologia – co trzeba wiedzieć?

Epidemiolog skupia się na określeniu ryzyka wystąpienia chorób zakaźnych u osób, które leczą się stomatologicznie. Epidemiolog odpowiedzialny jest nie tylko za zgłaszanie zakażeń, ale również za zgłaszanie wszelkich podejrzeć ich występowania.

Periodontologia

Periodontologia w dużym skrócie mówiąc zajmuje się leczeniem różnorodnych zaburzeń w obrębie przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej. Jeżeli zauważymy krwawienie z dziąseł i zmagamy się przez dłuższy czas z nadwrażliwością zębów, to jak najszybciej należy zgłosić się do periodontologa. Poważnymi objawami świadczącymi o chorobach przyzębia jest rozchwianie zębów, obrzęk dziąsła, przekrwienie dziąsła, czy też nieprzyjemny zapach z ust. Stomatolog Warszawa Ochota specjalizujący się w periodontologii bardzo często stosuje leczenie farmakologiczne, które polega na podawaniu antybiotyków. Dentysta Warszawa Ochota przeprowadza przede wszystkim zabiegi higieniczne zwane kiretażem. Wspomniane zabiegi polegają na usuwaniu złogów płytki nazębnej za pomocą kirety. Współczesna stomatologia Warszawa Ochota wykorzystuje także skaling, który polega na rozbijaniu nazębnego za pomocą ultradźwięków.