narzędzia dentystyczne, wizyta u stomatologa
Zdrowie i uroda

Sposoby na pokonanie strachu przed dentystą

Bardzo silny strach przed dentystą diagnozowany jest jako dentofobia. Przeważnie na ten typ fobii cierpią głównie dzieci, jednakże czasem przyznają się do niej również osoby dorosłe. Istnieje wysokie ryzyko, że jeśli u ciebie doszło do rozwinięcia się tej fobii, dentysta Łask zawsze wywołuje u ciebie strach i przez to właśnie nie jesteś w stanie dbać o swoje zęby. Możesz to jednak zmienić. Każdą fobię, nawet najsilniejszą, da się całkowicie zwalczyć, w czym pomogą ci poniższe techniki.

Sposób nr 1 – mów otwarcie o swoich problemach

Przede wszystkim rozmawiaj. Nie bój się mówić głośno o swoich obawach czy lękach, nawet jeśli jesteś już w gabinecie i właśnie zasiadasz na fotelu w oczekiwaniu na porażający dźwięk wiertła. Wyobraź sobie, że dentysta Pabianice jest osobą, która chce ci po prostu pomóc. Jeżeli odczuwasz silny strach, poinformuj o nim swojego lekarza jeszcze przed rozpoczęciem zabiegu (na samym początku wizyty) i postaraj się go jak najlepiej wyrazić. Dobra komunikacja między dentystą a pacjentem jest kluczowa dla pomyślnego przebiegu każdej wizyty. Jeśli więc tylko czujesz, że nie jesteś w stanie złapać dobrego kontaktu ze swoim lekarzem, po prostu go zmień. Stomatolog Łask sam powinien znać pewne sposoby na obniżenie poziomu lęku u pacjenta i powinien umiejętnie wcielać je w życie, by pomagać tym, którzy nie radzą sobie ze swoimi fobiami.

Sposób nr 2 – znajdź dentystę, którego obdarzysz zaufaniem

Szukając nowego dentysty, tym razem zwróć uwagę na jego umiejętności miękkie. To bardzo ważne, abyś czuł się w miarę komfortowo, gdy tylko zasiądziesz na fotelu stomatologicznym czy nawet gdy tylko przekroczysz próg gabinetu. Twój dentysta Łask powinien wzbudzać w tobie pełne zaufanie. Musisz wewnętrznie czuć, że on nigdy nie zrobi ci krzywdy i zawsze zareaguje, gdy tylko w jakiś sposób wskażesz, że odczuwasz dyskomfort i chcesz zrobić sobie krótką przerwę. Dobry dentysta Pabianice będzie osobą wyrozumiałą i empatyczną. Takich lekarzy jest naprawdę sporo, mimo iż czasem trudno ich znaleźć.

Sposób nr 3 – chodź na wizyty regularnie

Spróbuj też wyrobić sobie nawyk systematycznego chodzenia na wizyty stomatologiczne, zwłaszcza te kontrolne. Im dłużej czegoś unikasz, tym bardziej się tego boisz, bo wyolbrzymiasz całą sytuację i wyobrażasz sobie w głowie najgorsze scenariusze. Strach przed dentystą można zmniejszyć wyłącznie poprzez praktyczne działanie. Umów się więc z samym sobą, że przynajmniej raz na pół roku udasz się na wizytę do stomatologa Łask. Nigdy nie łam tej zasady.