dentysta, stomatolog
Zdrowie i uroda

Co może zaproponować współczesna ortodoncja?

Obecnie wiele osób ma problem z krzywym zgryzem, wystarczy rozejrzeć się wokół siebie, by móc dojść do takiego wniosku. Coraz częściej jednak ludzie decydują się na leczenie ortodontyczne. Założenie aparatu to jak dotąd jedyna metoda prostowania zgryzu (znane są jeszcze implanty, ale metoda ta jest znacznie rzadziej stosowana), choć trzeba wiedzieć, że ortodonci Gliwice mogą zaproponować więcej rozwiązań w tym zakresie niż się wydaje. Dzięki temu leczenie ortodontyczne, trwające zwykle wiele miesięcy, nie musi być uciążliwe.

Nie tylko klasyczny aparat

Klasyczny aparat ortodontyczny, jaki założyć może każdy ortodonta Ruda Śląska czy przyjmujący w jakimkolwiek innym mieście, składa się z metalowych elementów – drutu i zamków, które nakleja się na zęby. Ma on wiele zalet, ale też wad, skutecznie prostuje zęby, jednak jest dość mocno widoczny; poza tym metalowe elementy mogą ranić jamę ustną, zwłaszcza na początku. Mając na uwadze te kwestie, naukowcy opracowali alternatywne rodzaje aparatów. Są to przede wszystkim wersje estetyczne, zwane też kosmetycznymi, czyli mające na celu zminimalizowanie kompleksów noszących je osób. Takie aparaty mają na przykład przezroczyste elementy, jak zamki, dzięki czemu z daleka są znacznie mniej widoczne.

Na tym nie koniec. Coraz bardziej popularny jest aparat nakładkowy, który swoją budową zupełnie różni się od klasycznych aparatów, także w wersjach estetycznych. Taki aparat, który proponuje ortodoncja Ruda Śląska, jest zbudowany z tworzywa sztucznego i ma postać przezroczystych nakładek. Nie ma zamka ani drutu, zatem nie rani wnętrza ust ani też nie rzuca się mocno w oczy, właściwie trudno go dostrzec, ponieważ tworzywo idealnie przylega do zębów. Dodatkowo aparat ten nie jest zakładany na stałe, czyli cementowany, pacjent może zatem zdejmować go do jedzenia, mycia zębów oraz zawsze wtedy, gdy chce dobrze wyglądać. Oczywiście jednak nie można w tym przesadzać, stale zdejmowany aparat nie będzie miał szans zadziałać.

Ortodonta Ruda Śląska – warto go odwiedzić

Widać zatem, że leczenie ortodontyczne nie musi być już uciążliwe, współczesne aparaty są mało widoczne, a przy tym pozwalają osiągnąć olśniewający efekt. Dodatkowo nakładkowy aparat zwykle nosi się znacznie krócej – jest on w stanie całkowicie wyprostować zęby nawet w ciągu kilku miesięcy!