Leczenie kanałowe jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia zainfekowanych zębów, pozwalającą uniknąć konieczności usunięcia. Dowiedz się, na czym polega leczenie kanałowe, jak długo po leczeniu kanałowym utrzymuje się ból i gdzie można wykonać ten zabieg.
Przebieg leczenia kanałowego
Przy zaawansowanej próchnicy zęba dochodzi w końcu do zakażenia miazgi zęba, czyli mocno ukrwionej, unerwionej tkanki, która znajduje się wewnątrz twardej części zębów i odpowiada za wytwarzanie nowych warstw zębiny. Zapalenie miazgi zęba wywołuje dotkliwy ból i może prowadzić do dalszego rozprzestrzeniania się bakterii w głąb organizmu. Leczenie kanałowe polega na otwarciu komory zęba poprzez nawiercenie – zwykle w miejscu, w którym występuje próchnica, którą również należy usunąć – a następnie dokładne usunięcie zainfekowanej miazgi zęba, zdezynfekowanie kanałów zębowych i wypełnienie ich sterylnym materiałem.
Ból zębów po leczeniu kanałowym i w trakcie trwania zabiegu, pomimo znieczulenia miejscowego, może wciąż być odczuwalny z uwagi na bardzo silne unerwienie tego obszaru. Po wykonaniu zabiegu lekarz stomatolog powinien zlecić wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, na którym sprawdzi, czy kanały zęba zostały prawidłowo wypełnione. Zalecane jest wykonywanie co roku takich zdjęć do trzech, czterech lat po zabiegu, aby skontrolować stan tkanki kostnej pod leczonym zębem, która również mogła ulec zakażeniu, które często początkowo przebiega bezobjawowo.
Ból zębów po leczeniu kanałowym
Jak długo po leczeniu kanałowym utrzymuje się ból zęba? W zasadzie sam ząb po leczeniu kanałowym już nie boli, ponieważ cała jego unerwiona część została usunięta podczas zabiegu. Jednak z uwagi na podrażnienie tkanek wokół zęba przez zabieg i przez wypełniającą teraz kanały zębowe substancję, można odczuwać dolegliwości bólowe jeszcze do dwóch tygodni po wykonaniu zabiegu, jednak w przeciwieństwie do bólu chorego zęba, na ten pomogą zazwyczaj stosowane środki przeciwbólowe.
Należy jednak wiedzieć, że jeśli po leczeniu kanałowym boli ząb nadal tak samo jak przed nim lub zabieg przyniósł ulgę, ale ból ponownie stopniowo się nasila, konieczna jest ponowna wizyta u stomatologa i sprawdzenie, czy miazga zęba została całkowicie usunięta albo czy nie zaczął rozwijać się stan zapalny kości szczęki. Niekiedy nawet leczenie kanałowe nie chroni nas przed koniecznością usunięcia zęba.